Przejdź do treści

Forum

Please or Zarejestruj się to create posts and topics.

Jak zaaranżować małą kuchnię?

Im mniejsze jest pomieszczenie, tym większe są wymagania. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz w swoim życiu aranżował wnętrze o mikroskopijnym metrażu. Mała kuchnia to duży problem. Ciężko tak dopasować do niej meble i wszystko w niej pomieścić, łącznie z niezbędnymi sprzętami i artykułami gospodarstwa domowego oraz meblami, by jej jednocześnie nie zagracić i pozostawić trochę miejsca na swobodne poruszanie się po pokoju. Aranżacja wnętrz ma jednak swoje sztuczki i triki. A większość z nich jest przeznaczona do zastosowania właśnie w najmniejszych pomieszczeniach.

Pierwszy trik polega na wybraniu odpowiednich kolorów. Absolutnie nie może być to czerń, ani żadne inne ciemne barwy. Dopuszcza się ich obecność wyłącznie w formie dodatków, jednakże te przedmioty, które będą stanowić większą część pomieszczenia, muszą być utrzymane w jasnej tonacji. Najlepiej sprawdzi się oczywiście biel! Biała kuchnia optycznie będzie wyglądać na znacznie większą, dlatego warto pójść w tym kierunku i pokryć tym kolorem jej ściany oraz podłogę. W przypadku kafli najlepszym wyborem będą te nieco większe. Drobna płytka może niepotrzebnie zaśmiecić już i tak niewielki obszar. A co z meblami czy sprzętem agd? Tutaj też najlepiej sprawdzi się jasna kolorystyka. Oczywiście nawet z bielą można przegiąć, dlatego mimo wszystko wypadałoby połączyć ją z innymi barwami - chociażby delikatną jasną szarością bądź klasycznym beżem. Ogólnie rzecz biorąc musi być po prostu jasno. Ciemne barwy zawsze przytłaczają i nieraz źle wyglądają nawet w ekstremalnie dużych kuchniach.

W pierwszej kolejności postaw na fajne lampy i oświetlenie.

Aranżacja wnętrz nieraz sprawia spore trudności, zwłaszcza gdy chce się samodzielnie zaprojektować niewielkie pomieszczenie. Ale na wszystko zawsze można znaleźć jakiś sposób. Jeżeli kuchnia ma wydać się większa, należy po prostu postawić w niej na bardzo jasną kolorystykę i wypełnić ją bielą bądź podobnymi odcieniami. Odpowiednia barwa zapewni fantastyczne rezultaty. To dzięki niej pomieszczenie może wyglądać nawet na dwukrotnie większe niż jest w rzeczywistości!

 1. Rodzaje oświetlenia:
  • Oświetlenie ogólne: Zapewnia równomierne oświetlenie całej przestrzeni kuchennej. Najczęściej używane są sufity podwieszane, żyrandole lub punktowe źródła światła.
  • Oświetlenie zadaniowe: Koncentruje się na oświetleniu konkretnych obszarów, takich jak blat kuchenny czy obszar gotowania. Popularne są tu lampy sufitowe, taśmy LED pod szafkami czy specjalne lampy kuchenne.
  • Oświetlenie dekoracyjne: Służy do nadania kuchni charakteru i stylu. Mogą to być designerskie lampy wiszące nad stołem, kinkiety czy specjalne oświetlenie szafek. https://lumigo.pl/
 2. Natężenie światła:
  • W obszarach pracy, takich jak blat kuchenny, zaleca się silne i równomierne oświetlenie. Dobra iluminacja pomaga w przygotowywaniu jedzenia, czytaniu przepisów i utrzymaniu porządku.
  • W obszarach relaksu, takich jak strefa jadalna, można stosować bardziej stonowane światło, aby stworzyć przyjemną atmosferę podczas posiłków.
 3. Kolor światła:
  • Wybór temperatury barwowej światła ma znaczenie. Ciepłe światło (o barwie żółtej) nadaje kuchni przytulny charakter, podczas gdy zimne światło (o barwie białej) sprzyja lepszemu rozpoznawaniu kolorów i może być bardziej odpowiednie w obszarach pracy.
 4. Punktowe oświetlenie:
  • Ważne jest umieszczenie punktowego oświetlenia nad miejscami, gdzie wykonywane są konkretne czynności, np. nad zlewem, płytą kuchenną czy blatem roboczym.
 5. Oświetlenie pod szafkami:
  • Taśmy LED lub specjalne lampy podszafkowe to doskonałe rozwiązanie do oświetlenia blatu kuchennego, eliminujące cienie i ułatwiające pracę przy gotowaniu.
 6. Regulacja intensywności światła:
  • Warto zainstalować oświetlenie, które można regulować, aby dostosować je do różnych sytuacji i potrzeb, na przykład intensywne światło podczas gotowania i łagodniejsze podczas spożywania posiłków.

Dobrze zaplanowane oświetlenie w kuchni nie tylko zwiększa funkcjonalność tego pomieszczenia, ale także tworzy przyjemną atmosferę, zachęcającą do spędzania czasu w kuchni.