Przejdź do treści

Zabawy wrześniowe dzieci z kasztanami

zabawa dzieci z kasztanami


Wiadomo, że lato to najlepszy czas na zabawy. Ta pora roku działa na nas i nasze pociechy bardzo energetycznie. Dni są długie i ciepłe. Można planować mnóstwo zabaw na świeżym powietrzu. Sprawdzają się świetnie zabawy z wodą, piaskiem, wszelkiego rodzaju gry zespołowe, np. siatkówka, piłka nożna czy tenis ziemny. Poza tym dzieci w tym czasie mają przerwę wakacyjną i nie muszą poświęcać czasu na naukę. W pełni więc oddają się zabawie, długim wycieczkom i beztrosce. Nic jednak nie trwa w nieskończoność. Przychodzi wrzesień. Zaczyna się szkoła. Pogoda ulega pogorszeniu. A my nie rezygnujmy wtedy z aktywności takiej, jaką mieliśmy w te ciepłe miesiące. Nadal poświęcajmy dzieciom dużo uwagi. Spędzajmy z nimi czas na zewnątrz. Spróbujmy pogodzić odrabianie lekcji i naukę z zabawą. Potraktujmy czas na dworze jako przerywnik w nauce. Po prostu zastąpmy dotychczasowe zabawy innymi, równie ciekawymi.
Z

Zabawy wrześniowe

Wrzesień daje nam ogrom możliwości w kwestii zabaw. Pogoda nie jest już tak upalna, jak latem, więc możemy na dworze spędzić czas przyjemnie, np. spacerując. Wrześniowe spacery nie muszą jednak być nudne. Otaczają nas spadające liście, kasztany, żołędzie. Możemy wybrać się na grzybobranie. Jest to również czas wielu prac w ogrodzie, które możemy wykonywać z dzieckiem. W pochmurne dni korzystajmy z dóbr zgromadzonych na takim spacerze.

Zabawa kasztanami to doskonały pomysł, szczególnie gdy mamy mniejsze dzieci, np. w wieku przedszkolnym. Nazbierajmy kasztanów, żołędzi, szyszek lub liści. Możemy znaleźć je w parku bądź lesie. Następnie spróbujmy wykonać z tych skarbów ludziki i zwierzątka. Przydadzą nam się wykałaczki, zapałki i klej na gorąco. Rozwijajmy wyobraźnię dzieci oraz ich zdolności manualne. Wykorzystać możemy również włóczkę, koraliki lub wstążki. Możemy również wyciąć z tekturki zarys kobiety w ogromnej, długiej sukni. Tutaj wykorzystamy liście, tworząc z nich falbany do sukienki Pani Jesieni. Oprawmy to w ramkę do zdjęcia i powieśmy w ulubionym miejscu. Takie ręcznie wykonane postacie świetnie ozdobią nasze mieszkanie i wprowadzą jesienne klimaty do naszego domu.

Kolejną doskonałą zabawą w czasie spaceru jest przeprawa przez kałuże. Niestety potrzebujemy do tego wcześniej deszczu. Może właśnie dlatego, że ta zabawa nie będzie zbyt częsta, to może okazać się ulubioną zabawą naszych dzieci. Wystarczy przypilnować, aby maluch nie zmoczył się zbyt mocno. Zaopatrzmy dziecko w kaloszki i asekurujmy je w przeprawach przez głębsze lub z nieregularnym podłożem kałuże. Ta zabawa motywuje do wyjść na zewnątrz nawet w dni pochmurne. Uczą koordynacji i sprawiają, że dziecko buduje zaufanie do nas, a my zaufanie do malucha.

Pamiątki z wakacji budują relacje

Wrzesień to także czas podsumowania lata. Zorganizujmy kilka dni na posegregowanie pamiątek z wakacji. Wywołajmy zdjęcia zrobione latem, usiądźmy z dzieckiem i ułóżmy je w albumach. Dziecko może ozdobić takie albumy muszelkami, naklejkami z motywami lata lub własnoręcznie wykonanym rysunkiem. Mniej pogodne dni możemy spędzić na rysowaniu wspomnień z okresu wakacji. Rozmawianie z dziećmi o wcześniejszych przygodach czy przeżyciach buduje relacje i motywuje dzieci do częstszych rozmów. Nasza pociecha uczy się wyrażać uczucia, nie boi się rozmawiać z nami o wszystkim. Na podstawie rysunków widzimy, jak dzieci nas postrzegają i co jest dla nich ważne.

Jesień jest super

Każda pora roku jest świetnym pretekstem do wymyślania nowych aktywności. Sprawia, że urozmaicamy zabawy dziecięce. W ten sposób nie ma monotonii, a dzieci świetnie reagują na zmiany, są ciekawe nowinek. Sprawmy jednak, aby te zabawy były bezpieczne i przyjemne dla malucha. Jeśli dana zabawa nie odpowiada dziecku, odczekajmy z nią chwilkę i zaproponujmy ją znów po jakimś czasie. Zabaw jest tak dużo, że mamy z czego wybierać. Jesień to świetna pora na zabawy w chowanego i podchody. Róbmy bukiety i zasuszmy je. Kupmy tematyczne kolorowanki, używajmy kolorów jesieni, dodatkowo możemy wybrać się na spacer z aparatem w ręce. Obserwujmy mrówki, szukajmy tropów. Miłej zabawy.

Dodaj komentarz