Przejdź do treści

Lista rzeczy do zrobienia w jesiennym ogrodzie – drzewa, liście, kasztany

drzewa liście kasztany

Oczyszczanie, zbiór warzyw i owoców ostatniego lata, przycinanie krzewów, ochrona przed zimnem i mrozem. Oto kilka przykładów tego, co można zrobić w ogrodzie, gdy nadejdzie jesień! Aby niczego nie zapomnieć, przygotowaliśmy specjalną jesienną listę rzeczy do zrobienia. Jedyne co musisz teraz zrobić, to…

1. Rośliny i kwiaty: sadzenie i pielęgnacja.

Podczas gdy lato ustępuje miejsca jesieni, kolorowy ogród ustępuje miejsca bardziej prostemu (ale nie mniej poetyckiemu) krajobrazowi. Można jednak nadal cieszyć się późnymi kwiatami, przesadzając jesienne kwiaty. Są to goździki, dalie, eufatoria, astry, bratki i wiele innych. Wystarczająco dużo, by przedłużyć przyjemność na dłuższy czas. Przynajmniej przed zimą i pierwszymi mrozami! Jest to również okazja do podzielenia bylin wiosennych, jeśli chcecie rozmnażać swoje rośliny. Aby przewidzieć następną wiosnę, można też siać dwuletnie. Najlepiej sadzić je pod koniec lata, kwitną w następnym roku. Wymieńmy tylko róże, goździki. W celu konserwacji konieczne jest regularne obcinanie wyblakłych kwiatów. W ten sam sposób, pamiętaj, aby dbać o swoje rośliny i kwiaty, które są podatne na choroby. Dzieje się tak często w przypadku róż, których zadaniem jest ścinanie najbardziej zniszczonych części, które straciły liście. To pozwoli im na nowy start! Na koniec należy przewidzieć mrozy i mrozy zimy, chroniąc najbardziej wrażliwe rośliny późną jesienią. Rośliny doniczkowe i sadzonki mogą znaleźć schronienie w szklarni lub w pobliżu południowej fasady Twojego domu. Jeśli nie jest to możliwe, należy zanieść je do chłodniejszego pomieszczenia. W przypadku krzewów rosnących na zewnątrz i na rabatach, można je chronić przed mrozem, ubierając je w zimową osłonę. Można również zainstalować grubą ściółkę (którą można wykonać z martwych liści i innych pozostałości roślinnych) u podstawy krzewów.

2. Ogród warzywny: przechowywać, sadzić i chronić.

W ogrodzie warzywnym nie jest to idealny sezon na zbiory. Niemniej jednak, niektóre warzywa nadal istnieją, a zbiory nadal mogą być hojne! Oto główne rzeczy do zrobienia w ogrodzie warzywnym:
* Przechowuj zebrane warzywa i owoce. Użyj pudełek lub skrzynek i umieść je w suchym miejscu.
* Wzbogacaj glebę nawozem lub obornikiem. Pomyśl też o zaoraniu ziemi!
* Przesadzasz, by cieszyć się swoim ogrodem warzywnym w następnym roku. Pora siać groszek, szpinak, fasolę, kapustę, czosnek, szalotkę… Dobrze wiedzieć: lepiej jest naprzemiennie sadzić rośliny i zmieniać ich lokalizacje, aby uniknąć ryzyka choroby.
* Skorzystaj z tej okazji, by usunąć wszystkie chwasty i okopać ziemię. A przede wszystkim, zmniejszyć częstotliwość podlewania!
* Na koniec, musisz chronić bardziej odporne uprawy, takie jak marchew, pory czy rzepa. Trzeba je tylko ściółkować, aby wytrzymały do końca jesieni. Jeśli chodzi o sałatki, można po prostu zamontować welon ochronny.

3. Drzewa i krzewy: śliwka i roślina.

Na początek musisz wyciąć swoje krzewy i krzaki. Kiedy liście zaczną żółknąć, a gałęzie staną się kruche, jest to sygnał do ich ścinania. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się przycięcie krzewu do około jednej czwartej jego wielkości. Ale to wszystko zależy od odmiany, więc upewnij się, zanim zaczniesz. Nie należy zapominać o przycinaniu żywopłotów, aby wilgoć nie powodowała ich gnicia. Rozmawialiśmy o ogrodzie warzywnym, roślinach, krzewach i kwiatach, ale co z sadem? Miłośnicy owoców i drzew będą zachwyceni, gdy dowiedzą się, że jesień to idealny czas (a dokładnie w listopadzie) na sadzenie drzew owocowych! Pamiętaj, aby wzbogacić swoją glebę o wystarczającą ilość obornika i respektować odległości niezbędne do rozwoju Twojego drzewa. Policzyć około 12 metrów dla drzewa orzechowego i około 6 do 8 metrów dla mniejszych drzew owocowych, takich jak wiśnie i jabłonie!

A co z trawą?

Gdy nadchodzi jesień liście opadają na trawnik. Choć przyczyniają się do poetyckiej atmosfery tego sezonu, uniemożliwiają oddychanie trawnika. Trawnikowi brakuje nie tylko światła, ale nagromadzenie liści powoduje powstawanie mchu i plam suchej trawy. Z tych wszystkich powodów należy regularnie zbierać martwe liście. Jeśli planujesz siać trawę, wrzesień jest najlepszym miesiącem. W listopadzie zaleca się skosić trawnik ostatni raz przed zimą. Dobry pomysł? Wszystkie zebrane liście i wszystkie inne pozostałości roślinne mogą być ponownie wykorzystane jako ściółka u podnóża krzewów i rabat lub do tworzenia kompostu! Pamiętaj o sortowaniu liści, aby nie wrzucać do kompostu liści zanieczyszczonych chorobami!

Dodaj komentarz