*   Edycja 2007 Programu "Pomóżmy kasztanowcom" (16 maja 2007)

 

"Pomóżmy kasztanowcom” - ekologiczny program Fundacji Nasza Ziemia (koordynator „Clean up the World” - „Sprzątania świata” w Polsce) i Clear Channel Poland rozpoczyna kolejną edycję działania.

Co dzieje się z kasztanowcami?

Liście kasztanowców są zjadane przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Z tego powodu już latem więdną, a drzewo z roku na rok jest coraz słabsze.

Jak pomóc kasztanowcom – jak zwalczać szrotówka?

Wiosną:

Lepowanie pni - w okresie wczesnej wiosny skuteczne jest pokrywanie pni drzew lepami nasączonymi feromonem. Poczwarki szrotówka i dorosłe owady, wchodząc po pniu, przyklejają się do lepu. W późniejszym okresie, kiedy szrotówki nie wędrują już po pniu, warto lepy zdjąć (łapie się na nie za dużo pożytecznych owadów).

Mikroiniekcje - „zastrzyki” skutecznie zabezpieczają drzewo na trzy-cztery lata. Wstrzykiwany preparat (bezpieczny dla ludzi i zwierząt, w tym dla innych owadów) działa tylko na szrotówka.

Wiosną i latem:

Pułapki feromonowe - od późnej wiosny, zwłaszcza na drzewach z lepami, warto wieszać pułapki, które zwabiają dorosłe szrotówki. Metoda jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt.

Jesienią:

Usuwanie i utylizacja liści kasztanowców, w których „mieszkają” poczwarki szrotówka. Najprostsza i - stosowana masowo - skuteczna metoda pozwalająca ograniczyć pierwszą wiosenną „inwazję” szrotówka na kasztanowce.

Działania zaplanowane w ramach Programu „Pomóżmy kasztanowcom” edycja 2007:

Mikroiniekcje – kasztanowce z terenu Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Głuchoniemych w Warszawie, oraz zespół kasztanowców z Kurowa i Kałuszyna, a także cześć wielkiej alei kasztanowców z Klimontowie. Razem 215 drzew. Działanie możliwe m.in. dzięki finansowemu wsparciu firm SC Johnson i RICOH oraz dzięki hojności osób, które zakupiły cegiełki bądź wpłaciły darowizny na konto Programu.

Pułapki feromonowe - kasztanowce w Parku Sowińskiego na warszawskiej Woli. Akcję zawieszania pułapek rozpoczynamy 5 czerwca - razem z Urzędem Dzielnicy Wola i firmą Danone.

Ogólnopolska Akcja Usuwania Liści - od kiedy liście zaczną opadać z kasztanowców, można je usuwać i utylizować. Razem z Lasami Państwowymi prowadzimy już II edycję tej akcji.

Całoroczny Program Edukacyjny dla przedszkoli, szkół i organizacji społecznych - obejmuje zarówno edukację ekologiczną, prowadzoną głównie wśród dzieci i młodzieży, jak i konkretne działania ochronne. Jego uczestnicy zapoznają się z rolą, jaką kasztanowce odgrywają w przyrodzie i przemyśle, problemem zjadania ich liści przez szrotówka kasztanowcowiaczka oraz metodami pomocy:

  • propagując w szkole, wśród rodziców, przyjaciół i znajomych ideę szacunku oraz odpowiedzialności za drzewa,

  • popularyzując wiedzę na temat ochrony kasztanowców,

  • inwentaryzując kasztanowce - policzymy i określimy położenie i stan naszych kasztanowców,

  • „adoptując” kasztanowce, czyli opiekując się wybranymi drzewami lub wspierając je w walce ze szkodnikiem. Zdrowym drzewom wystarczy regularne: w zimie - usuwanie zanieczyszczonych chemikaliami resztek śniegu (osłabiają one system korzeniowy), zaś latem - podlewanie w czasie suszy (kasztanowce lubią wilgoć). Drzewa zarażone wymagają dokładnego grabienia i niszczenia opadłych, zainfekowanych liści oraz stosowania innych metod leczenia: iniekcji, pułapek feromonowych czy lepowania pni,

  • nawiązując współpracę z lokalnymi władzami odpowiedzialnymi za ochronę przyrody, np. szkoła może współpracować z lokalnymi władzami podczas grabienia liści (uczniowie oczyszczają z liści ulice, zaś gmina je wywozi lub pośredniczy w kontakcie z firmami utylizującymi śmieci),

  • pozyskując środki na leczenie i pielęgnację drzew, w tym uczestnicząc w sprzedaży cegiełek przygotowanych specjalnie na ten cel, czyli zbiórce publicznej, prowadzonej pod kierownictwem Fundacji Nasza Ziemia.


Przypominamy, że można pomóc chronić polskie kasztanowce wpłacając dowolną kwotę na konto Programu: 37 1540 1157 2001 6610 8269 0002.
Na blankiecie wpłaty prosimy o dopisek: "Darowizna - kasztanowce".  Środki są zbierane przez Fundację Nasza Ziemia w ramach ogólnopolskiej zbiórki publicznej, na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Do tej pory w ramach Programu otoczono opieką ponad 350 drzew, m.in. w Łazienkach Królewskich, w Królikarni, pomniki przyrody przy Instytucie Głuchoniemych w Warszawie oraz kasztanowce w parku przy Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku.

W edukacyjnych działaniach Programu uczestniczy juz ponad 100 szkół i organizacji – serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Program „Pomóżmy kasztanowcom” jest częścią Inicjatywy Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Pamiętajmy o kasztanowcach”