*   Dzień Kasztanowca

Co to jest Dzień Kasztanowca?
Dzień Kasztanowca to specjalny dzień w roku poświęcony drzewom, szczególnie kasztanowcom.

Fundacja Nasza Ziemia proponuje, aby zawsze przypadał na drugą środę maja.
W roku szkolnym 2011/2012 wypada on 9 maja 2011 roku.

Kto go organizuje?
Organizują go uczniowie i nauczyciele - w szkole, klasie, kole, drużynie, wśród przyjaciół.

 

Na czym polega?
Polega na tym, na czym zechcą organizatorzy. Może trwać jedną godzinę lub rozciągnąć się na cały dzień. W czasie takiego dnia wydarzyć się może wszystko. No, prawie wszystko: zabawa w lekarzy drzew, wyprawa podjęta w celu zinwentaryzowania otaczających nas kasztanowców, prezentacje klas, lekcje prowadzone przez uczniów dla uczniów (i to niekoniecznie przez starszych dla młodszych!), międzyuczniowskie debaty na temat sensowności lub bezsensu wycinania starych drzew, zajęcia teatralne lub dramowe, malowanie kubków, talerzy, proekologicznych koszulek, kiermasz upieczonych w domu lub szkolnej kuchni ciast i ciasteczek, z którego dochód pójdzie na ochronę drzew. 

Na lekcjach można: sięgnąć po obrazy czy utwory, w których pojawia się motyw drzew, omówić znaczenie symbolu drzewa w kulturze (język polski), tłumaczyć teksty i słownictwo związane z ekologią (języki obce), rozmawiać o dobru i złu w cieniu drzewa wiadomości (religia lub etyka), przyjrzeć się sposobowi, w jaki Wangari Maathai krzewi demokrację w Afryce, zamyślić się nad jerozolimskimi drzewkami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (wos), prześledzić trasę, jaką wraz z Janem III Sobieskim przebyły kasztanowce w drodze do Polski, rozrysować drzewo genealogiczne (historia). O biologii i geografii nie ma nawet co mówić. 

Kasztanowce, których historię zawiera broszura Programu "Pomóżmy kastanowcom", mogą być punktem wyjścia do rozmowy o ekologii i demokracji, ekologii i tolerancji wobec słabszych lub Obcych.