*   Materiał dla dziennikarzy, 24.08.2006

Informacja dla dziennikarzy, 24 sierpnia 2006


Rozpoczyna się kolejna edycja ekologicznego programu Fundacji Nasza Ziemia (koordynator "Sprzątania świata") i Clear Channel Poland "Pomóżmy kasztanowcom". Jego celem jest objęcie ochroną jak największej ilości kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka, w tym drzew w miejscach istotnych dla historii i kultury narodowej.
Już teraz, pod koniec sierpnia, kasztanowce wyglądają jak u schyłku jesieni - część z nich całkowicie straciła liście. Zachowują się zaś jak na progu wiosny - wypuszczają nowe pędy. Drzewa te będą miały mniejsze szanse na normalny rozwój w przyszłym sezonie. Możemy im pomóc! Fundacja Nasza Ziemia gromadzi środki na zabiegi ochronne, które trzeba będzie wykonać za kilka miesięcy, wczesną wiosną 2007 roku.


Jak pomóc?

Kupując cegiełki -  5 zł sztuka. Lista miejsc sprzedazy cegiełek znajdzie się na www.pomozmykasztanowcom.pl. W Warszawie od poniedziałku będzie można je kupić w księgarnio-kawiarni Czuły Barbarzyńca przy ul. Dobrej 31 (róg ul. Zajęczej). Od połowy września cegiełki będą dostępne w Trafficu, Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa, księgarni francuskiej "Marjanna", Księgarni Uniwersyteckiej "Liber", zaś od października - w wybranych księgarniach WSiP.
 
Wpłacając dowolną kwotę na konto Programu:
37 1540 1157 2001 6610 8269 0002.

Na blankiecie wpłaty prosimy o dopisek: "Darowizna - kasztanowce". 

Środki są zbierane w ramach ogólnopolskiej zbiórki publicznej, na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nr 47/2006 z dn. 9 maja 2006 roku.

Wysyłając sms - Fundacja Nasza Ziemia stara się bowiem zarobić na realizację Programu "Pomóżmy kasztanowcom". Taką formą akcji zarobkowej jest sprzedaż tapet na telefony komórkowe.
Wystarczy wysłać pod numer 7238 sms o treści KASZTANOWIEC. Wysyłający otrzyma tapetę z dorodnym kasztanowcem.
Cena sms to 2 zł + VAT, czyli 2,44 zł brutto.

Do promocji zbiórki publicznej i Programu została uruchomiona profesjonalna kampania reklamowa. W największych miastach w całej Polsce, na 400 wielkoformatowych plakatach, prosimy o pomoc dla kasztanowców. I wierzymy, że tej pomocy ludzie dobrej woli udzielą.

Kampania została przeprowadzona dzięki wsparciu Clear Channel Poland, właściciela nośników, i firmy Oriflame, która ufundowała druk i wyklejanie plakatów oraz poniosła koszty uruchomienia kampanii sms. W realizacji kampanii sms pomaga także firma MobiJOY! Mobile Marketing, pierwsza w Polsce agencja marketingu mobilnego.

Serdecznie dziękujemy!

Do tej pory w ramach programu otoczono opieką ponad 350 drzew, m.in. w Łazienkach Królewskich, w Królikarni, pomniki przyrody przy Instytucie Głuchoniemych w Warszawie oraz kasztanowce w parku przy Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku.

W następnym sezonie chcemy objąć ochroną kolejne drzewa: m.in. na terenie Uniwersytetu Warszawskiego i zabytkowych cmentarzy w Warszawie.

Zapraszamy również do zapoznania się z odnowionym serwisem internetowym Programu "Pomóżmy kasztanowcom" . 
 

Wszelkich informacji na temat programu udziela:

Magda Lipiec, koordynator programu
koordynator@pomozmykasztanowcom.pl,
tel. 502 358 536

Sławomir Brzózek, dyrektor Fundacji Nasza Ziemia
slawek@naszaziemia.pl,
tel. 501 535 032, (22) 622 98 68