*   Wyjątkowa roślina odnaleziona po latach
07 października 2014

Na terenie Nadleśnictwa Złotów odnaleziono stanowisko chronionej rośliny – pluskwicy europejskiej. Ostatnie informacje o jej występowaniu na tym obszarze pochodzą sprzed 80 lat.

Odnalezione stanowisko pluskwicy (łac. Cimicifuga europaea) znajduje się w dolinie rzeki Łobżonki. - Jest to najbardziej na zachód wysunięte stanowisko pluskwicy europejskiej w Polsce – komentuje Rafał Ruta z Uniwersytetu Wrocławskiego, który odnalazł miejsce jej występowania w Borach  Kujańskich.

Ta rzadka roślina w Polce rośnie głównie w pasie wyżyn południowych oraz w dorzeczu dolnej Wisły i na Pojezierzu Mazurskim.

Za czasów, kiedy Bory Kujańskie należały do Prus miejsce to  było rezerwatem przyrody o wdzięcznej nazwie Wielka Wyspa Kwiatów. Niestety po II wojnie światowej rezerwat przestał istnieć, a drzewostan, w którym rosła pluskwica został usunięty. Dziś na nowo odkrywane są walory tego miejsca. Rośnie tutaj m. in. lilia złotogłówi wawrzynek wilczełyko. 
Praca Rafała Ruty na temat walorów przyrodniczych tego obszaru znajdzie się w „Przeglądzie Przyrodniczym.

Pluskwica dorasta do 1,5 m wysokości tworząc duże kępy, a swoją nazwę zawdzięcza woni przypominającej zapach pluskiew. Kwitnie w lipcu i sierpniu, owocem jest omszony mieszek z krótkim haczykiem, za pomocą którego przyczepia się do sierści zwierząt umożliwiając w ten sposób rozsiewanie. 
 
Źródło: lasy.gov.pl , fot. Wikipedia, autor Jerzy Opioła