*   KASZTANOBRANIE rozpoczęte
05 października 2006

„Pomóżmy kasztanowcom”, ekologiczny program Fundacji Nasza Ziemia (koordynator „Clean up the World” - „Sprzątania świata”) i Clear Channel Poland ciągle się rozwija!

Na początku października Fundacja Nasza Ziemia oraz Clear Channel Poland wspólnie z firmą  Evtom (www.evtom.pl) rozpoczynają nową akcję w ramach Programu „Pomóżmy kasztanowcom” – Wielkie Kasztanobranie. Polega ono na zbiórce i skupie owoców kasztanowca. Wszystkie pieniądze  pozyskane dzięki zbiórce kasztanów, wspólnie z uczestnikami Kasztanobrania przeznaczymy na ochronę zaatakowanych drzew, m.in. na starych, zabytkowych cmentarzach stolicy - Powązkach, Ewangelickim, Żydowskim. Do Kasztanobrania zapraszamy wszystkie chętne szkoły, drużyny harcerskie i inne grupy. Zbiórce będą towarzyszyły nagrody-niespodzianki. W styczniu, po podsumowaniu, otrzymają je uczestnicy, którzy zebrali najwięcej kasztanów.

Kiedy zaczynamy? W czwartek, 5 października! Tego dnia przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia i uczniowie dwóch warszawskich szkół, najpierw, o godz. 10, wyzbierają kasztany w Parku Krasińskich, a następnie spotkają się z dziennikarzami. Następnie w każdy czwartek przedstawiciel Evtomu objedzie wszystkie, biorące udział w akcji, placówki, dokładnie zważy i skupi zebrane owoce. U uczestników zostaną kwity na określoną sumę, następnie Fundacja rozliczy się z firmą centralnie, zaś wiosną zdecydujemy, gdzie i na jakie zabiegi przeznaczymy zdobyte środki.

Wszystkie szkoły, druzyny harcerskie, koła przyrodnicze, turystyczne i inne grupy chętne do przyłaczenia się do KASZTANOBRANIA prosimy o kontakt z Koordynatorem Programu, Magdą Lipiec.

Równocześnie z Kasztanobraniem trwa sprzedaż cegiełek. W Warszawie, cegiełki o nominale 5 zł od czwartku, 5 października, będzie można kupić w księgarniach:

Czuły Barbarzyńca
ul. Dobra 31 (róg Zajęczej)
Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa
ul. Krakowskie Przedmieście 7
Liber
ul. Krakowskie Przedmieście 24
ul. Dobra 56/66
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Marjanna
ul. Senatorska 38
Traffic
ul. Bracka 25 (róg Chmielnej)

Przypominamy, że Program „Pomóżmy kasztanowcom” można wesprzeć także:

* wpłacając dowolną kwotę na konto Programu: 37 1540 1157 2001 6610 8269 0002.
Na blankiecie wpłaty prosimy o dopisek: "Darowizna - kasztanowce".  Środki są zbierane w ramach ogólnopolskiej zbiórki publicznej, na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nr 47/2006 z dn. 9 maja 2006 roku.

* wysyłając sms o treści KASZTANOWIEC pod numer 7238 - wysyłający otrzyma w zamian tapetę z dorodnym kasztanowcem. Cena sms to 2 zł + VAT, czyli 2,44 zł brutto.

Do tej pory w ramach Programu otoczono opieką ponad 350 drzew, m.in. w Łazienkach Królewskich, w Królikarni, pomniki przyrody przy Instytucie Głuchoniemych w Warszawie oraz kasztanowce w parku przy Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku. Fundacja Nasza Ziemia przekazała na ten cel ponad 25.000 złotych.

Jak teraz pomóc kasztanowcom? Jesienią trzeba grabić i niszczyć opadłe liście kasztanowców.
Najlepiej je palić lub głęboko zakopać (min. 30 cm). W Warszawie lokalizacje liści przygotowanych do wywiezienia należy zgłaszać na Infolinię Czystość Zarządu Oczyszczania Miasta – 0 800 800 117.

 Dziękujemy naszym Partnetrom i Dobroczyńcom!